27

mar

Co to są bitsy do figurek?

Prawie każdy, kto kolekcjonuje modele do gier bitewnych, ma bitsy do figurek, które zostały mu po sklejaniu modeli – bronie, głowy czy niewykorzystane elementy dekoracyjne. Co można zrobić z częściami zamiennymi do modeli? Skąd wziąć komponenty do konwertowania figurek? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Bitsy do figurek – co to?

Mówiąc o grach bitewnych, wszyscy mamy na myśli figurki – są one w centrum każdego systemu, począwszy od tych mniejszych, jak Kill Team czy Warcry, w których dowodzimy małymi oddziałami, po te największe, jak Warhammer 40,000 czy Age of Sigmar. Modele są sercem każdej gry bitewnej, a im lepiej się prezentują, tym większa przyjemność płynie ze zwycięstw (lub porażek) na polach bitew. Każda z dostępnych frakcji oferuje unikalną rozgrywkę, odmienny klimat i… modele.

No właśnie – czy wszystkie figurki są unikalne? W ferworze epickich bitew z dziesiątkami lub setkami modeli ciężko dostrzec między nimi różnice, ale dla wielu osób gry bitewne to także (a czasem nawet przede wszystkim) aspekt modelarski. Gracze personalizują swoje armie, malując modele według własnych schematów kolorystycznych lub konwertując je, zmieniając ich pozy, wyposażenie lub ozdoby. I właśnie do tego potrzebne są bitsy do figurek.

Części zamienne do modeli (nazywane po prostu bitsami, od angielskiego bitz) to wszystkie elementy znajdujące się w wypraskach, których nikt nie wykorzystał do zbudowania modelu. W połączeniu z odrobiną wyobraźni mogą posłużyć do stworzenia własnych, unikalnych postaci i sprawić, że będziesz z dumą prezentował swoją armię inną niż wszystkie.

Do czego można wykorzystać bitsy?

Podstawowym zastosowaniem bitsów do figurek są konwersje, czyli modyfikacje modeli. Wykorzystując alternatywne elementy, można zmienić pozy figurek, nadając im unikalny charakter i podkreślając wybraną stylistykę. Konwersje mogą ograniczać się do estetyki (dodatkowe ozdoby, akcesoria czy elementy opancerzenia), zmieniać rolę modelu w grze a nawet zmieniać figurkę w zupełnie inną.

Przy konwertowaniu nie musi ograniczać Cię wybór frakcji:

  • Części z pudełek Adeptus Mechanicus pozwolą nadać Twoim Space Marines bardziej robotyczny charakter;
  • Orkowie z uniwersum Warhammera 40,000 wykorzystują do budowy swojego sprzętu wszystko, co wpadnie im w ręce – Ty też możesz;
  • Siły Chaosu korumpują lojalne sługi Imperatora, dlatego warto korzystać też z mniej spaczonego plastiku.

Chociaż w ofercie Games Workshop znajduje się szeroki wybór modeli, w przypadku niektórych zestawów (szczególnie tych starszych), nie zawsze można złożyć oddział z takim uzbrojeniem, które jest dostępne w grze bitewnej. Przykładem może być oddział Havocs z frakcji Chaos Space Marines w grze bitewnej Warhammer 40,000 – chcąc wystawić oddział wyposażony w 4 bronie laserowe, trzeba dokupić dodatkowe pudełko (w jednym są tylko 2 sztuki) lub oddzielne bitsy.

Problem wyposażenia dotyczy także niektórych figurek z zestawów startowych od Games Workshop, np. Terminatorów z zestawu Leviathan, których można było złożyć tylko z konkretnym zestawem uzbrojenia. Z pomocą tutaj znów przychodzą bitsy, dzięki którym uzbroisz swój oddział zgodnie z własnymi potrzebami, a nie wizją producenta.

Bitsy można wykorzystać także do robienia podstawek – z zapasowych pancerzy da się zrobić ciała poległych wrogów miażdżonych przez potężne maszyny bojowe wybranej frakcji. Uzbrojenie zdobyte podczas walki czy gotowe do użycia akcesoria (np. skrzynki z wyposażeniem lub narzędziami, które pierwotnie powinny znaleźć się na modelu pojazdu) sprawią, że Twoje podstawki przestaną być nudne.

Bardziej zaawansowani modelarze mogą użyć bitsów jako elementów dioram. W tym przypadku ograniczeniem jest tylko wyobraźnia – nie trzeba zwracać uwagi na zasady gry czy zalecenia Games Workshop dotyczące wyposażenia. Jeśli chcesz przedstawić epickie pole bitwy to porozrzucane kończyny i zniszczony sprzęt dodadzą Twojej kompozycji realizmu i dynamizmu.

Skąd brać bitsy do gier bitewnych?

Odpowiedź na to pytanie po części już padła – podstawowym źródłem bitsów są oryginalne pudełka z figurkami. Plusem zakupu dodatkowych zestawów jest duży wybór części. Minusem natomiast to, że jeśli potrzebujesz tylko kilku bitsów, bardzo mocno przepłacisz, kupując całe pudełko, a reszta i tak będzie tylko pokrywała się kurzem lub ostatecznie skończy w koszu piwnicy.

Czasem GW sprzedaje gotowe zestawy bitsów, pozwalające ulepszyć dane modele, np. dostosować wygląd standardowych Space Marines do danego zakonu. Poza tym Games Workshop nie sprzedaje bitsów.

Jeśli masz sporo części zamiennych do figurek, możesz wymieniać się z innymi graczami, szczególnie jeśli należysz do dużej społeczności. Zawsze istnieje szansa, że ktoś akurat posiada coś, czego potrzebujesz do swoich modelarskich projektów – zwłaszcza jeśli nie są to “podstawowe” elementy, a jedynie dodatkowe wyposażenie lub akcesoria. W ten sposób możesz tanio i szybko zdobyć bitsy, ale zwykle ich wybór będzie mocno ograniczony, a najlepsze elementy każdy wykorzystuje przy sklejaniu swojej armii.

Bitsy do figurek możesz też kupić w naszym sklepie – oferujemy szeroki zestaw części zapasowych do modeli z różnych systemów i frakcji. Znajdziesz u nas zarówno podstawowe komponenty, takie jak głowy, naramienniki czy pancerze, jak i szeroki wybór uzbrojenia oraz akcesoria. W ten sposób stworzysz swoją drużynę, spersonalizujesz swoją frakcję lub dozbroisz swoją armię zgodnie z własnymi potrzebami i wizją.

Podsumowanie

Części do figurek służą nie tylko do ich budowy – nadmiarowe elementy można wykorzystać do konwersji, stworzenia ciekawych podstawek czy uzupełnienia uzbrojenia (szczególnie w sytuacji, gdy chcesz wystawić modele ze starszych edycji, których uzbrojenie zdążyło się już zdezaktualizować). Chociaż pojedyncze bitsy nie są dostępne w oficjalnej sprzedaży na stronie producenta, możesz je kupić m.in. w naszym sklepie – mamy szeroki wybór części do modeli z takich gier jak Warhammer 40K, Age of Sigmar czy The Old World.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related

Posts